برگزاری نشست تخصصی ستاد نانوفناوری ریاست جمهوری در دانشگاه علم و صنعت


   3176

نشست تخصصی ستاد نانو فناوری ریاست جمهوری،با هدف معرفی حمایت‌های  این ستاد در آمفی تئاتر دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد.

دانشگاه علم و صنعت

در این نشست که با حضور دکتر کثیری (مدیر همکاری‌های علمی، صنعتی و  فناوری) و دکتر حجازی (مدیر اجرایی غرفه دانشگاه در جشنواره فناوری نانو) برگزار شد، مهندس جعفری و مهندس زبردست (کارشناسان ستاد نانو فناوری ریاست جمهوری) به تبیین حمایت‌های این ستاد از فعالیت‌های نانو فناوری که در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی صورت می پذیرد، پرداختند.

در ابتدای این نشست، دکتر کثیری اظهار کرد: در دانشگاه علم و صنعت ایران بیش از صد عضو هیات علمی در بحث نانو فناوری تحقیق و فعالیت دارند و تاکنون بیش از ۱۴۰۰ مقاله و ۱۰۰۰ پایان نامه مرتبط با موضوع نانو در این دانشگاه انجام شده است.

در ادامه، مهندس جعفری (دبیر کارگروه توسعه فناوری ستاد نانو فناوری)، ضمن تبیین وضعیت فناوری نانو در ایران، توضیح داد: یکی از اقداماتی که ستاد نانو از سال‌ها پیش آغاز کرده، ترویج عمومی نانو فناوری است و افزود: از چهار سال پیش، فعالیت جدی دیگری در این ستاد شروع شد و آن ترویج فناوری نانو در فضای صنعتی کشور بود که با دوره های کوتاه مدت به صنایع نشان دهیم فناوری نانو چه مزایایی برای صنعت دارد. کار دیگر، ایجاد شبکه آزمایشگاهی در سطح کشور  بود که از سال ۸۴ آغاز شد و تاکنون ۷۶ آزمایشگاه در شبکه آزمایشگاهی عضو شده‌اند. کار دیگر که مکانیزم آن حمایتی است ساخت تجهیزات مورد نیاز است که این مکانیزم باعث شده تاکنون ۳۰ شرکت سازنده تجهیزات در کشور داشته باشیم که ۲۸ مورد آن به همین شیوه ایجاد شده‌اند.

مهندس جعفری توضیح داد: کار دیگر ستاد، تمرکز بر تدوین استاندارد بوده است که با همت دکتر بیت اللهی (عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران) پیگیری شده است و از زیر ساخت های بحث تجاری سازی دستاوردهای تحقیقاتی به شمار می رود.

دبیر کارگروه توسعه فناوری ستاد نانو فناوری، به حمایت های کارگروه توسعه منابع انسانی ستاد از فعالیت‌های علمی- پژوهشی دانشگاهی در قالب حمایت از پایان ‌نامه‌های دانشگاهی (کارشناسی ارشد، دکتری تخصصی، دکتری عمومی)، حمایت از چاپ مقاله (ISI، علمی – پژوهشی)، ارائه مقاله در همایش‌های بین المللی، حمایت از انتشار مجلات (علمی- پژوهشی و ISI داخلی در حوزه فناوری نانو)، حمایت از انتشار کتاب (تالیف، گردآوری و ترجمه) و حمایت از ماموریت فناورانه پرداخت.

وی افزود: در بحث حمایت از پایان نامه‌ها و مقالات، سه شاخص را در کیفیت علمی مد نظر دادیم کیفیت مقالات ISI، ثبت اختراع و مطالعه مروری پتنت.

وی گفت: مبلغ تشویقی پروپوزال‌های نانو در مقطع کارشناسی ارشد، ۵ میلیون و در دکتری، ۱۰ میلیون تومان است و معیارهای ارزیابی آن کیفیت علمی، مساله محور بودن و کیفیت کاربردی است و در نهایت ستاد نانو تا ۱۲ میلیون تومان می‌تواند به یک پایان نامه حمایت تشویقی اختصاص دهد.

مهندس جعفری توضیح داد: در حال حاضر در بحث نانو فناوری، ۲۳ گرایش دکتری تخصصی و ۶۵ دوره کارشناسی ارشد و نیز بیش از ۳۵۰۰ پایان نامه دکتری و ۱۷ هزار پایان نامه کارشناسی ارشد وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از ۱۵۰ دانشگاه و مرکز تحقیقاتی فعال در نانو در کشور فعال هستند.

وی همچنین به برگزاری دوره‌های توانمندسازی سرمایه های انسانی فناوری نانو، با هدف تغییر نگرش منابع انسانی به فناوری نانو به مفهوم اشتغال و کسب و کار دانش بنیان اشاره کرد و گفت: تاکنون ۱۹ دوره توانمندسازی در شهرهای مختلف توسط این ستاد برگزار شده است.

وی در ادامه به توضیح طرح جدید این ستاد به نام «ایناتک» پرداخت و افزود: این طرح در واقع طرح ایده تا تکنولوژی است و یکی از حمایت هایی است که ستاد نانو در قالب سه نوع گرنت اعمال می کند و مخاطب اصلی آن دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستند و از دانشجویان خواست در این طرح تحت نظر استاد راهنما و با در نظر گرفتن حق مالکیت دانشگاه شرکت کنند.

دبیر کارگروه توسعه فناوری ستاد نانو فناوری، بسته‌های حمایتی ستاد نانو را مشاوره (شامل حقوقی و قراردادها،  مشاوره تجاری، مشاوره فنی)، خدمات (مطالعه بازار، ثبت اختراع)، آموزش و تسهیلات برشمرد.

مهندس زبردست در بخشی از جلسه عنوان کرد: به منظور جهت دهی به تحقیقات در دانشگاه ها، سایتی در ستاد نانو در حال راه اندازی است که تقاضاهای صنایع در آن ثبت می شود. سپس، این نیازها به صورت چالشی به دانشگاه ها فراخوان می شوند و برای آن گرنت نیز تعیین می‌شود تا دانشگاه‌ها بر اساس نیاز واقعی صنایع، اقدام به تحقیق و تجاری سازی کنند.

در ادامه جلسه، پرسش‌ها، نظرات و پیشنهادهای اعضای هیات علمی و دانشجویان مطرح و بحث و تبادل نظر صورت پذیرفت.

علاقه مندان برای دریافت اطلاع بیشتر در خصوص حمایت های ستاد ویژه توسعه فناوری نانو از فعالیتهای دانشگاهی، می توانند به سایت این ستاد به آدرس http://www.nano.ir مراجعه کنند.


کلید واژه ها: برگزاری نشست تخصصی ،ستاد نانوفناوری ریاست جمهوری ، دانشگاه علم و صنعت،علمی- پژوهشی

دکتری

دیدگاه شما


دیدگاه های ثبت شده :

پربازدید ترین اخبار

آخرین اخبار

کلمات مرتبط

نتایج کارشناسی ارشد 93 نتایج ارشد 93 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 93 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 93 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba

به ما بپیوندید

آخرین اخبار

Book 1

Loren ipsum dolor si amet ipsum dolor si amet ipsum dolor...

INFO

Book 2

Loren ipsum dolor si amet ipsum dolor si amet ipsum dolor...

INFO