مکاترونیک؛ نگاه چندرشته ای به عرصه های مختلف مهندسی/ رویکردی نوین به ساخت محصولات صنعتی


   3999

امروز کمتر محصول صنعتى را مى توان یافت که ترکیبى از حوزه هاى مختلف مهندسى نباشد، این ترکیب در محصولات محیط زندگی مشهود است از ساعت مچى تا تجهیزات الکترونیکی محیط ادارى و خانگی، دوربین هاى خودتنظیم، روبات هاى صنعتى، خودروها، رایانه ها، تلفن هاى همراه، محصولات دفاعى مدرن و تجهیزات پزشکى مثال هایى از ترکیب حوزه هاى مهندسى مذکور است.  
مکاترونیک را فصل مشترک چهار حوزه، مهندسی یعنی مکانیک، الکترونیک(و برق)، کامپیوتر و کنترل می‌دانند البته ترکیبات سه گانه‌ای نیز از این موضوع  ارائه شده است مانند ترکیب کامپیوتر، الکترونیک و مکانیک، که در این تعبیر، کنترل به صورت بخش بدیهی شاخه‌های دیگر فرض می شود. 
 
در حقیقت مکاترونیک بر اصول اساسی این علوم تأکید می‌کند، “مکاترونیک علم جدیدی نیست، بلکه نگاه جدیدی است”. بنابراین هدف اصلی، ایجاد این نگاه و تفکر چند رشته‌ای است.

 

ﭘﯿﺸﺮﻓﺖ روز اﻓﺰون ﻋﻠﻮم و ﻓﻨﺎوری اﻃﻼﻋﺎت و اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮏ، ﺑﻪ ﺧﺼﻮص اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮏ ﻗﺪرت و رﯾﺰﭘﺮدازﻧﺪهﻫﺎ و ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﺳﯿﺴﺘﻢﻫﺎی ﻫﻮﺷﻤﻨﺪ، ﺑﻪ ﻫﻤﺮاه ﺿﺮورت ﺟﺪی ﺑﻪ ﺗﻮﻟﯿﺪ ﻣﺤﺼﻮﻻت ﺻﻨﻌﺘﯽ ﺑﺎ ﮐﯿﻔﯿﺖ ﺑﻬﺘﺮ و ﻫﺰﯾﻨﻪ ﮐﻤﺘﺮ و زﻣﺎن ﺗﻮﻟﯿﺪ ﮐﻮﺗﺎهﺗﺮ، اﻓﻖ ﺟﺪﯾﺪی را در ﻃﺮاﺣﯽ و ﺳﺎﺧﺖ ﻣﺤﺼﻮﻻت ﻣﮑﺎﺗﺮوﻧﯿﮑﯽ ﭘﺪﯾﺪ آورده اﺳﺖ.

امروز مکاترونیک در زمینه‌های صنایع سبک و سنگین، تجهیزات خانگی، هوافضا، مهندسی پزشکی، داروسازی، سامانه‌های دفاعی، تولید و اتوماسیون، خودروسازی و مقوله رباتیک وغیره سبب تحولات شگرفی شده است. 

در اﯾﺮان ﺑﻪ دﻟﯿﻞ ﻧﺪاﺷﺘﻦ ﻧﯿﺮوی اﻧﺴﺎﻧﯽ در ﺗﺮاز ﺗﮑﻨﺴﯿﻦ ﻣﮑﺎﺗﺮوﻧﯿﮏ در ﺑﺴﯿﺎری از ﺑﺨﺶ ﻫﺎ ﻫﻨﻮز ﻧﺘﻮاﻧﺴﺘﻪ ﺑﺎ اﻓﺮاد ﺗﮏ ﺣﻮزه ای (ﻣﮑﺎﻧﯿﮏ- اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮏ- ﮐﺎﻣﭙﯿﻮﺗﺮ) ﻣﺸﮑﻼت ﺧﻮد را رﻓﻊ ﻧﻤﺎﯾﺪ.

فصلی جدید در برنامه درسی آموزش های مهارتی
از سال تحصیلی ۹۵ رشته مکاترونیک به خانواده ۴۱ رشته­ ای شاخه فنی و حرفه­ای پیوست و در ۶ هنرستان کشور بهترین هنرجویان خود را یافت.

تعدادی از مشاغل قابل احراز برای فارغ التحصیلان هنرستانی در رﺷﺘﻪ ﻣﮑﺎﺗﺮوﻧﯿﮏ در شکل  نشان داده شده است :

مکاترونیک؛ نگاه چندرشته ای به عرصه های مختلف مهندسی/ رویکردی نوین به ساخت محصولات صنعتی

آموزش های تخصصی مکاترونیک در هنرستان ها
هنرجویان رشته مکاترونیک در دوره ای سه ساله دروس تخصصی این رشته در کنار دروس عمومی می گذرانند که در پایه دهم شامل نصب و راه اندازی مصنوعات مکاترونیکی، نصب و راه اندازی تجهیزات سرمایشی و گرمایشی و دانش فنی پایه، در پایه یازدهم شامل ساخت تجهیزات مکانرونیکی و تعمیر و نگهداری سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک و در پایه دوازدهم شامل نصب و راه اندازی تجهیزات هوشمند ساختمان، نصب و راه اندازی سیستم های کنترلی مکاترونیکی و دانش فنی تخصصی است.

هنرجویان این رشته در دوره سه ساله هنرستان و در قالب دروس تخصصی شایستگی های متنوعی را کسب می کنند، به طور مثال در پایه دهم درس «نصب و راه اندازی مصنوعات مکاترونیکی» هنرجویان در قالب پروژه ساخت تخت شایستگی های اره، سوهان، خم، پرچ، جوش و سازو کار حرکتی(مکانیزم) را کسب می کنند.

تختی که با یک اهرم می توانست پشتی آن تغییر وضعیت دهد مکاترونیکی کرده و با موتور الکتریکی و مدارهای الکترونیکی مربوطه آن را تغییر وضعیت می دهد. در نهایت با به کارگیری مدارهای پیشرفته کنترلی از طریق بلوتوث تلفن همراه این کار را انجام می دهد.

در درس«نگهداری و تعمیر سیستم های سرمایشی و گرمایشی مکاترونیکی» هنرجویان یک کولر را به سیستم مکاترونیکی مجهز می کنند، در ادامه دستگاه هایی(ماشین جوجه کشی و دمنده) را با سنسورهای مختلف کنترل می کنند و نهایتا با روند نصب و طراحی آبگرمکن های خورشیدی و سیستم های فتوولتائیک(سلول خورشیدی) مهارت پیدا می کنند.

در سال های آتی نیز در موضوعات متنوع و مفیدی از جمله سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک، هوشمندسازی ساختمان و plc کسب شایستگی می کنند تا همزمان با تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی بتوانند در جامعه مشغول به کار شده یا در آینده ادامه تحصیل دهند.

لازم به ذکر است؛ هم اکنون در دانشگاه های مطرح کشور از جمله دانشگاه تهران این رشته در مقاطع تحصیلات تکمیلی پذیرش دانشجو دارد و هنرستان های مجری این رشته از قدیمی ترین و بهترین هنرستان های کشور هستند.


کلید واژه ها: مکاترونیک،چندرشته ، ﻋﻠﻮم و ﻓﻨﺎوری، مهندس، هوشمندسازی ،محصولات صنعتی،اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮏ،

دکتری مدیریت

دیدگاه شما


دیدگاه های ثبت شده :

پربازدید ترین اخبار

آخرین اخبار

کلمات مرتبط

نتایج کارشناسی ارشد 93 نتایج ارشد 93 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 93 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 93 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba

به ما بپیوندید

آخرین اخبار

Book 1

Loren ipsum dolor si amet ipsum dolor si amet ipsum dolor...

INFO

Book 2

Loren ipsum dolor si amet ipsum dolor si amet ipsum dolor...

INFO