فراز و نشیب‌های نظام سلامت کشور در یک نگاه


   4023

برابر ماده ۲ اساسنامه سازمان بهداشت جهانی مصوب ۱۹۴۸ میلادی که امروزه در سراسر جهان مورد توجه و استناد قرار دارد، سلامت اینگونه تعریف شده است: «حالت آسایش کامل جسمی، روانی، اجتماعی که تنها در بیمار یا ناتوان نبودن خلاصه نمی‌شود.»

 
این سه جنبه جسمی، روانی، اجتماعی روی هم اثر گذاشته و از یکدیگر تاثیر می‌‌پذیرند. مثلا حالات نامطلوب روانی مانند عصبانیت، افسردگی، غم و اندوه روی سلامت جسم و آسایش آن اثر سو می‌‌گذارد و از سویی روابط اجتماعی نامطلوب، هم بر سلامت جسم و هم بر سلامت روان اثرات بدی دارد.
 
در دنیای امروز دیدگاههای سلامت چشم اندازی وسیع تر یافته و به انتظارات غیر پزشکی نیز توجه ویژه ای شده است و با رشد انتظارات و توجه مردم به ایمنی، کیفیت و عدالت، فشارها جهت ایجاد نظام سلامتی پاسخگو در برابر عملکرد افزایش یافته است.
 
بر اساس ماده ۸۷ لایحه برنامه ششم توسعه، تولیت نظام سلامت شامل سیاست‌گذاری اجرایی، برنامه‌ریزی‌های راهبردی، ارزشیابی، اعتبارسنجی و نظارت در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی متمرکز می‌گردد و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از دولتی و غیردولتی، از جمله ارایه‌کنندگان خدمات سلامت، سازمانها و شرکت‌های بیمه پایه و تکمیلی، موظفند از خط ‎مشی و سیاست‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با تأکید بر خرید راهبردی خدمات و واگذاری امور تصدی‌گری با رعایت ماده ۱۳ قانون مدیریت خدمات کشوری و سطح بندی خدمات، تبعیت کنند.
 
اگرچه در سالهای اخیر نظام سلامت توانسته است با استفاده از راهبرد مراقبت های بهداشتی اولیه به پیشرفت های چشمگیری در سطح کلی سلامت مردم و بالا رفتن شاخصهای مربوط به آن برسد، اما همچنان یکی از مهم ترین دغدغه های سیاستگذاران، برقراری عدالت در سلامت و دسترسی آسان به خدمات سلامتی است.
 
وزارت بهداشت نیز به عنوان متولی سلامت در کشور با عنایت به وظایف و ماموریت های کلی و اسناد بالادستی به ویژه سند چشم انداز ۲۰ ساله، سیاست های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری، مواد قانونی مرتبط با سلامت در برنامه پنجم توسعه و برنامه های دولت یازدهم اجرای برنامه طرح تحول سلامت را از ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ با سه رویکرد حفاظت مالی از مردم، ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و نیز ارتقای کیفیت خدمات آغاز کرد.
 
بدون شک سلامت یکی از اولویت های نخست دولتها در هر کشوری است و تخصیص اعتبارات به این حوزه نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود و سیاست های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری نیز به همگانی ساختن بیمه پایه درمان و کاهش سهم مردم از هزینه های درمان تاکید ویژه ای دارد تا جایی که بیمار جز رنج بیماری دغدغه دیگری نداشته باشد.
 
متولیان نظام سلامت و دستگاههای ذیربط هر کدام در جهت تحقق سیاستهای کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری گام هایی برداشته و برای ارتقاء شاخص های سلامت جسم و روان آحاد مردم کوشش ورزیده‌اند که با موافقت ها و مخالفت های گاه و بیگاه همراه بوده است.
 
**کاهش رنج مردم با اجرای طرح تحول 
یکی از گام هایی که در راستای ایجاد عدالت و گسترش دسترسی به خدمات درمانی که در نظام سلامت بیش از سایر اقدامات به چشم می خورد، اجرایی شدن طرح تحول بود که به گفته وزیر بهداشت اگر طرح تحول نظام سلامت اجرایی نمی‌شد، کشور امروز با بحرانی جدی روبرو شده بود و اگر چه هنوز تا اجرایی شدن کامل طرح و برداشتن همه رنج‌ها فاصله داریم، اما طرح تحول توانسته تا امروز بخشی از مشکلات مردم را مرتفع سازد.
 
اجرایی شدن این طرح با چالش های زیادی همراه بود زیرا منابع کافی برای پرداخت مطالبات ارائه دهندگان خدمت در طرح تحول پیش بینی نشده بود و با وجود تمام مخالفت ها برای عدم استمرار این طرح هاشمی وزیر بهداشت اعلام کرد: کسانی که مخالف اجرای طرح تحول سلامت هستند، اعتقادی به رفاه مردم ندارند و معتقدند که مردم باید سختی بکشند. طرح تحول سلامت برکات زیادی داشته و آنچه که مهم است نظر مردم است که اجرای این طرح بیشترین رضایتمندی مردم را در پی داشته است.
 
به گفته وی، برای حفظ طرح تحول سلامت در کشوری که منابع محدودی دارد باید سیستم بسته را در نظر بگیریم، بنابراین به نظر می رسد نیاز به همکاری بین دستگاه ها، ارگان های مختلف و جامعه پزشکی وجود دارد.
 
**انتقال سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت
یکی از بزرگترین چالشهایی که نظام سلامت ایران با آن مواجه است ناکارآمدی صنعت بیمه در پرداخت مطالبات مراکز درمانی و حمایت از مردم در زمان بیماری است. یکی از مباحثی که چندین سال است از سوی فعالان نظام سلامت برای رفع این مشکل مطرح می شود، تجمیع بیمه ها و دسترسی یکسان آحاد مردم به خدمات پایه ای درمان است.
 
امسال نیز همانند سال های گذشته تجمیع بیمه ها به عنوان راهکار برون رفت از مشکلات مطرح و مورد نقد و بررسی قرار گرفت اما این بار بحث جدا شدن بخش درمان بیمه ها و واگذاری شورای عالی بیمه به وزارت بهداشت محل بحث بود که سرانجام نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی ماده ۸۷ لایحه برنامه ششم مربوط به نظام سلامت با انتقال سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت موافقت کردند.
 
**افتتاح ۱۰۰۰ تخت روانپزشکی در کشور
ارائه خدمات بهداشتی به ویژه در حاشیه شهرها در قالب طرح تحول سلامت، عاملی شد تا نظام مراقبت های روانپزشکی به سطح یک خدمات بهداشتی و درمانی در سطح مراکز بهداشتی برده شود و بیش از ۸۰۰ کارشناس سلامت روان به کار گرفته شدند تا بتوانند به مردم خدمات ارزشمندی را ارائه داده و موجب کاهش آسیب های اجتماعی شوند.
 
در همین راستا و با عزم و تلاش فراوان متولیان نظام سلامت، روز ۲۵ دی ماه سال ۹۵ بیش از هزار تخت روانپزشکی با توسعه امکانات جنبی و وابسته احداث شد که در مقایسه با ۹ هزار و ۵۲۷ تخت فعال موجود در مراکز درمانی (شامل هفت هزار و ۵۶۶ تخت دولتی و یک هزار و ۹۶۱ تخت بخش خصوصی) شاهد افزایش بیش از ۱۰۵ درصدی در نظام مراقبت های بالینی حوزه روانپزشکی بودیم که این میزان گسترش زیرساخت ها به ویژه در مناطق محروم و کمتر برخوردار کشور در مقایسه با امکانات محدود کنونی، انقلابی در حوزه روانپزشکی کشور محسوب می شود.
 
** ممنوعیت اشتغال همزمان پزشکان در دو بخش دولتی و خصوصی
نظام سلامت در سال ۹۵ علاوه بر نقاط قوت با چالش های متعدد و بحث برانگیزی همراه بود که از جمله این چالش ها بند ب ماده ۸۹ قانون برنامه ششم توسعه، مبنی بر ممنوعیت فعالیت همزمان پزشکان در دو بخش دولتی و خصوصی بود که سرو صدای زیادی به پا کرد.
 
زمانی که خبر به گوش جامعه پزشکی و سردمداران نظام سلامت رسید موجی از نگرانی و اعتراض به اشکال مختلف روانه نمایندگان خانه ملت شد و مناقشاتی بین بهارستانی ها و پزشکان در گرفت به طوری که علیرضا زالی رییس کل سازمان نظام پزشکی ضمن اشاره به بند ب ماده ۸۹ قانون برنامه ششم توسعه، مبنی بر ممنوعیت فعالیت همزمان پزشکان در دو بخش دولتی و خصوصی، از مخالف بودن این بند با اصل سوم قانون اساسی خبر داد و گفت: این مصوبه موجی از نگرانی و احساس ناامنی شغلی در گروه شاغلین حرف پزشکی ایجاد کرده است و در نامه نگاری هایی که با ریاست مجلس شورای اسلامی و دبیر شورای نگهبان انجام داد، خواستار مساعدت های لازم جهت رفع نگرانی های جامعه پزشکی در رابطه با بند ب ماده ۸۹ برنامه ششم توسعه شد.
 
سرانجام با رایزنی های انجام شده این مصوبه به مجلس ارجاع داده می شود چرا که بار مالی، اشکالات شرعی و مغایرت آن با اصول قانون اساسی مورد توجه شورای نگهبان قرار می گیرد و مجلس نیز پس از اعاده این قانون را با در نظر گرفتن فوق العاده و مزایایی تصویب کرد.
 
** سر و صدای نسخ میلیاردی 
مدت زمان زیادی از جنجال های ممنوعیت اشتغال همزمان پزشکان در دو بخش دولتی و خصوصی نگذشته بود که این بار عضو هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی با تأکید بر اینکه انتظار ما از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعمال نظارت بر هزینه‌ها است، اظهار داشت: طبق آخرین آماری که در اختیار ما قرار گرفته است در شش ماه سال جاری بالاترین رقم نسخه‌هایی که توسط سازمان تأمین اجتماعی به پزشکان طرف قرارداد پرداخت شده، حدود شش میلیارد تومان است که مربوط به یک پزشک عمومی بوده است.
 
وزیر بهداشت نیز با اشاره به حاشیه‌های ایجاد شده درباره مباحث مبنی بر نسخ میلیاردی پزشکان عنوان کرد: باید از بیمه‌ها پرسید چرا بر این موضوع نظارت نکردید و در صورت مشاهده آن چرا با پزشک قطع قرارداد نکرده و حالا آن را رسانه‌ای می‌کنید؟
 
با رسانه ای شدن ماجرای نسخ میلیاردی، زالی رییس کل سازمان نظام پزشکی نیز در آخرین نشست خبری خود با اصحاب رسانه عنوان کرد: نسخ میلیاردی نداریم، زیرا پزشک عمومی اگر نسخه بالای ۵۰ هزار تومان تجویز کند، مورد ممیزی بیمه قرار می گیرد. بنابراین، اگر چنین موضوعی بوده چرا تا به حال بیمه به سازمان نظام پزشکی گزارش نداده تا بررسی و پیگیری شود.
 
**هتک حرمت جامعه پزشکی 
در میان کشمکش های مسوولان بر سر موضوعات صنفی و  رفع و رجوع کردن امور مرتبط با ارائه دهندگان و گیرندگان خدمت، کلیپی در فضای مجازی منتشر و در آن عنوان می شود پزشکان پولی را که حقشان نیست از مردم دریافت می کنند و قیاسی با فعالان خودروسازی داخلی انجام می شود که هر کدام از مصاحبه شوندگان بنابر اطلاعات و ذهنیتی که از هر صنف دارند به سوال مذکور پاسخ می دهند.
 
کلیپ به سرعت در فضای مجازی و در بین جامعه پزشکی پخش می شود و اسباب تکدر خاطر و رنجش پزشکان را فراهم می کند زیرا آنان این فیلم را بی حرمتی به قداست این رشته و پزشکانی می دانند که خود را خدمتگزار مردم دانسته و از هیچ تلاشی برای نجات جان آنان دریغ نمی کنند.
 
**اولویت بندی اعمال جراحی غیر اورژانس در بیمارستان ها 
در پی عدم پرداخت مطالبات بیمارستان‌های وزارت بهداشت از سوی سازمان‌های بیمه‌گر، این روزها شرایط اضطراری در بیمارستان‌ها ایجاد شده است، به طوری که رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره می‌گوید: شرکت‌ها به بیمارستان‌ها تجهیزات نمی‌دهند و به همین دلیل اعلام کردیم که بیمارستان‌ها برای انجام جراحی‌های «غیراورژانس» که نیازمند تجهیزات هستند، دست نگه دارند تا بعد از عید اقدامات لازم برای آنها انجام شود.
 
قربانی نایب رییس کمیسیون بهداشت نیز  در خصوص برخی اخبار منتشره مبنی بر اینکه انجام اعمال جراحی غیر اورژانس در بیمارستان ها به دلیل بدهی بیمه ها باید اولویت بندی شود، می گوید: متاسفانه در حال حاضر همه دانشگاه‌های علوم پزشکی در سراسر کشور با مشکل مالی مواجه هستند و شرکت های پخش دارویی، داروخانه‌ها و حتی شرکت‌های خدماتی در بیمارستان ها به دلیل مطالبات بسیار در شرایط ورشکستگی قرار دارند. از طرفی دولت متعهد به اختصاص هشت هزار میلیارد تومان به بیمه سلامت برای پرداخت بدهی ها به مراکز درمانی به صورت اوراق است که باید این اوراق را دانشگاه ها مدیریت کنند.
 
**ارتقاء شاخص های سلامت در جامعه 
با وجود تمام کاستی ها و چالش هایی که در نظام سلامت ایران به دلیل مشکلات بودجه ای مشاهده می شود اما همه مسوولان و حتی خود مردم به عنوان گیرندگان خدمات سلامت سعی در ارتقای شاخص‌های بهداشتی دارند و با نگاهی به گذشته و افزایش سطح سواد سلامت افراد و اینکه در قبال هر عملکردی خواهان پاسخ از سوی ارائه دهندگان هستند، می‌توان دریافت که شاخص های بهداشت جسم و روان در جامعه در حال ارتقا است.
 
لذا همدلی و عزم ملی از سوی همه اقشار جامعه و دولتمردان گام مهمی در  راستای تحقق شعار «انسان سالم، محور توسعه پایدار» است.

کلید واژه ها: نظام سلامت ،روانپزشکی،سازمان بهداشت، سلامت جسم،دانشگاه‌های علوم پزشکی

پی اچ دی آزمون

دیدگاه شما


دیدگاه های ثبت شده :

پربازدید ترین اخبار

آخرین اخبار

کلمات مرتبط

نتایج کارشناسی ارشد 93 نتایج ارشد 93 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 93 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 93 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba

به ما بپیوندید

آخرین اخبار

Book 1

Loren ipsum dolor si amet ipsum dolor si amet ipsum dolor...

INFO

Book 2

Loren ipsum dolor si amet ipsum dolor si amet ipsum dolor...

INFO