دادنامه دادگاه عالى انتظامى قضات


   4032

گردشکار: دادستان انتظامی قضات به موجب کیفرخواست شماره ۸۳۵ – 19/9/83 بر مبنای گزارش و نظر آقای «ع» دادیار که به تایید آقای … معاون دادسرای انتظامی قضات رسیده آقای … رئیس شعبه … دادگاه عمومی …. را در رسیدگی به پرونده کلاسه ۸۰/۱۳۵۵ش/۲ و ۸۱/۲۲۹۰/۲ ش مرتکب تخلف انتظامی اعلام و صدور حکم مبنی بر مجازات انتظامی مشارالیه را به استناد ماده ۱۴ نظامنامه راجع به تشخیص انواع تقصیرات انتظامی قضات تقاضا کرده است.
آقای … دادیار دادسرای انتظامی قضات پس از بررسی و گزارش جریان پرونده‌های امر چنین اظهارنظر کرده است: «با عنایت به بررسی سوابق امر عدم توجه آقای … رئیس شعبه … دادگاه عمومی … در اجرای موارد شکلی از اصول دادرسی به شرح زیر در پرونده مشهود است:
۱- مقررات آیین دادرسی مدنی از جمله قواعد آمره است که رعایت آن در انجام امر دادرسی لازم است با اینکه دادگاه محترم در تاریخ ۱/۱۱/۸۰ تشکیل جلسه داده و اظهارات و توضیحات وکلای طرفین را استماع و از دو نفر از شهود تعرفه شده هم تحقیق به عمل آورده لیکن تصمیمی اتخاذ ننموده عدم اتخاذ تصمیم در پایان جلسه برخلاف قواعد مقرر در قانون آیین دادرسی مدنی بوده و موجب تاخیر در رسیدگی شده است.
۲- هرچند جلسه مورخه ۲۳/۳/۸۱ دادگاه محترم به منظور اخذ آخرین دفاع از متهم پرونده آقای «الف – ب» تجدید گردیده لیکن اوراق پرونده دلالتی بر اخذ آخرین دفاع از متهم یاد شده ندارد. عدم آخرین دفاع از متهم خلاف ترتیب مقرر در قسمت اخیر ماده ۱۹۳ قانون آیین دادرسی کیفری بوده است که مطابق آن دادگاه پس از پایان مذاکرات از متهم آخرین دفاع [را] اخذ و رسیدگی را ختم می‌نماید.
۳- در نحوه ابلاغ دادنامه شماره ۶۵۶ – 31/4/81 که عمده اعتراض شاکی انتظامی بوده است دقت لازم صورت نگرفته. دادگاه در این خصوص نظارت جدی بر اجزاء دفتری نداشته است به جهت چند ابلاغ به آدرس‌های مختلف عملا مشکلاتی را در احتساب و احراز مهلت تجدیدنظرخواهی به عمل آورده است هرچند با توجه به سیاق عبارت ماده ۸۳ قانون آیین دادرسی مدنی کیفیت ابلاغ و تشخیص صحت و سقم آن در هر حال با دادگاه می‌باشد.
۴- دادگاه محترم بدون ارجاع از ناحیه رئیس شعبه اول … دادگاه عمومی و یا معاون وی به دادخواست اعسار از هزینه دادرسی رسیدگی نموده و رسیدگی به دادخواست بدون ارجاع پرونده خلاف ترتیب مقرر در قانون آیین دادرسی مدنی (ماده ۵۰) بوده است مضافا اینکه بدون تعیین وقت قبلی و ابلاغ دادخواست و دعوت از اصحاب دعوی در تاریخ ۹/۶/۸۲ صرفا با حضور تجدیدنظرخواه و وکیل وی تشکیل جلسه داده و از دو نفر از شهود تعرفه شده هم تحقیق به عمل آورده و در پایان جلسه انشاء رای نموده است اظهارنظر ماهوی بدون ابلاغ دادخواست به اصحاب دعوی خلاف طریقه مقرر در ماده ۶۴ قانون آیین دادرسی مدنی است زیرا حداقل مراتب رسیدگی ماهوی دعوت طرفین و استماع اظهارات اصحاب دعوی می‌باشد با این تقدیر ترتیب اقدام در پرونده رعایت نگردیده است.
۵- و بالاخره در ذیل دادنامه شماره ۲۴۲ – 17/2/82 مبنی بر صدور حکم بر رد دعوی اعسار قابل تجدیدنظر بودن یا نبودن رای را معین ننموده و در این مورد به تکلیف مقرر در تبصره ۳ ماده ۳۳۹ قانون آیین دادرسی مدنی عمل ننموده است لیکن در باب ادعای اعلام قطعیت حکم صادره هرچند به نظر دادگاه معتقد به غیرقابل تجدیدنظر بودن رای اعسار بوده النهایه با توجه به اینکه تا قبل از صدور رای شماره ۶۶۲ – 29/7/82 رای وحدت رویه هیئت عمومی دیوان کشور موضوع بحث در محاکم نظری و اختلافی بوده قابل حمل بر نظر و استنباط قضائی است موارد یاد شده مصداق تخلف انتظامی حداقل از نوع مسامحه بوده و لذا در حدود ماده ۱۴ نظامنامه درخور کیفر انتظامی است به استناد ماده یاد شده تعقیب انتظامی نامبرده مورد تقاضاست. اقدامات تا تاریخ ۱۰/۱/۸۱ مشمول مرور زمان انتظامی است و لذا به استناد ماده ۳۱ نظامنامه قرار موقوفی تعقیب قضات مربوط صادر می‌گردد.

✅رای دادگاه

تخلفات اعلامی علیه قاضی مشتکی‌عنه انتظامی دایر بر «1- عدم اخذ آخرین دفاع متهم ۲- عدم نظارت در ابلاغ دادنامه۳- رسیدگی به دادخواست اعسار بدون ارجاع و بدون رعایت مقررات دادرسی
۴- عدم قید قابل تجدیدنظر بودن یا نبودن رای در ذیل دادنامه صادره» که مشارالیه آنها را ناشی از تراکم امور در دادگاه‌های عمومی دانسته، محرز است.
لذا آقای … رئیس شعبه … دادگاه عمومی … را با انطباق عملش بر صدر ماده ۲۰ نظامنامه راجع به تشخیص انواع تقصیرات قضات به کسر خمس حقوق ماهیانه به مدت ۴ ماه محکوم می‌نماید. رای صادره قطعی است.


کلید واژه ها: دادنامه ،دادگاه عالى، انتظامى قضات،دادسرای انتظامی ، دادگاه عمومی

دادآزمون

دیدگاه شما


دیدگاه های ثبت شده :

پربازدید ترین اخبار

آخرین اخبار

کلمات مرتبط

نتایج کارشناسی ارشد 93 نتایج ارشد 93 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 93 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 93 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba

به ما بپیوندید

آخرین اخبار

Book 1

Loren ipsum dolor si amet ipsum dolor si amet ipsum dolor...

INFO

Book 2

Loren ipsum dolor si amet ipsum dolor si amet ipsum dolor...

INFO